Devir Ayarlı Fan Kontrol Paneli

 

Devir ayarlı fan kontrol sistemi için 1 adet Siemens S7-1200 PLC, 1 adet Siemens KTP700 renkli operatör ekranı ve gerekli güçte motor hız kontrol (VFD) ünitesi kullanılmış, pano NFPA85 kurallarına uygun yapıda imal edilmiştir.

Operatör paneli izleme ekranları

Yakıt hava eğrisi

Kazan kontrol sistemi tarafından kontrol edilen yük değerine göre hava fanı devrinin ayarlanması için yakıt - hava eğrisi oluşturulmalıdır. Bu sayfada baca gazı oksijen miktarı değişik yüklerde ölçülerek yük değeri bilgisine göre fan devri programlanmaktadır. Program sonrası kontrol sistemi yanma sırasında bu eğriyi takip etmektedir.

Kontrol Panosu.

 

Kontrol panosu sistemde yer  alan tüm cihazların yerleştirildiği 2.0 mm DKP sactan mamul toz boyalı IP54 koruma sınıflı 600 mm W x 1600 mm H x 400 mm D ölçülerindedir.

 

Kazan dairelerindeki şartlara uygun yapıda olarak imal edilmiş komple montajlı duvar tipi panodur. Talebe göre kablo girişleri üstten veya alttan yapılabilmektedir. 

Kazan izleme ekranı 

Kazana ait yük bilgisi, hava fanı devri, akımı, ölçülen ve set edilen oksijen değerlerinin takibi için kullanılmaktadır.  Kazanın ölçülen parametreleri ilgili yerlere dağıtılmış olarak gösterilmektedir. Hava fanı motoru arızası, düşük ve yüksek oksijen ölçümleri renk değiştiren satırlarla belirtilmektedir.

Trend sayfası

Kazana ait yük bilgisi, fan devri, ölçülen ve set edilen oksijen değeri gibi parametrelerin zamana bağlı grafikleri de görülebilmektedir. Bu sayede kazanın geçmişe ait bilgileri değerlendirilmekte, döngülerde düzenleme ve iyileştirme çalışmaları yapılabilmektedir.