Kazan Kontrol Paneli

 

Brülör yönetim ve emniyet sistemi için 1 adet Siemens S7-1200 PLC, oransal kontrol işlemleri için 1 adet S7-1200 PLC, izleme ve programlama için 1 adet Siemens KTP1000 renkli operatör ekranı, emniyet zinciri devresi için PILZ Fail Safe Röle kullanılmış ve pano NFPA85 kurallarına uygun yapıda imal edilmiştir.

Operatör paneli izleme ekranları

Kazan ön görünüş ekranı 

Kazana ait tüm parametreler ile sıralı işlemler ve emniyet koşullarının takibi için kullanılmaktadır. Kazanın ilk ateşlenmesi sırasında sıralı işlemlerin takibi renk değiştiren satırlar sayesinde yapılmaktadır. Kazanın ölçülen tüm parametreleri ilgili yerlere dağıtılmış olarak gösterilmektedir. Kazan TRIP nedeni ise First-Out mantığına uygun olarak renk değiştiren satırlarla gösterilmektedir.

Kazan yan görünüş ekranı 

Kazana ait parametrelerin takibi için kullanılmaktadır. Ön görünüş ekranında gösterilemeyen ekonomizör, besi suyu hattı  ve bacaya ait bilgiler bu sayfada yer almaktadır..

Yakıt hava eğrisi programı

Kazan kontrol sistemine ait yük kontrol döngüsü yakıt vanasına kontrol etmektedir. Verilen yakıta göre fan devrinin ve hava damperi konumumun ayarlanması için yakıt - hava eğrisi oluşturulmalıdır. Bu sayfada baca gazı oksijen miktarı değişik yüklerde ölçülerek yakıt vanası konumuna göre fan devri ve hava damperi konumu programlanmaktadır. Program sonrası kontrol sistemi yanma sırasında bu eğriyi takip etmektedir.

Kontrol Döngüleri

Kazan kontrol sistemindeki döngülere ait parametrelerin izlenmesi ve değiştirilmesi bu ekrandan yapılmaktadır. Döngülere ait proses değerleri, set değerleri ve çıkış değerleri hem numerik hem de bar grafik olarak izlenmekte, otomatik-el geçişleri, set değeri değiştirme ve elle çıkış ayarlama işlemleri yapılabilmektedir.

Besi suyu pompaları kontrolü

Kazana ait besi suyu pompaların kontrolü de aynı panodan yapılabilmektedir. Sabit hızlı veya frekans kontrollü olarak tasarlanan besi suyu pompaları için otomatik ve el konumunda çalıştırma, arıza durumunda diğer pompaya geçme, öncelik verme ve eş yaşlandırma işlemleri yapılabilmektedir. Frekans kontrollü pompalar kullanılması durumunda besi suyu hattında basınç kontrolü yapılmakta, böylece enerji tasarrufu ve kesintisiz çalışma sağlanmaktadır.

Trend sayfaları

Kazana ait buhar basıncı, su seviyesi, kazan yükü, oksijen değeri gibi parametrelerin zamana bağlı grafikleri de görülebilmektedir. Bu sayede kazanın geçmişe ait bilgileri değerlendirilmekte, döngülerde düzenleme ve iyileştirme çalışmaları yapılabilmektedir.

Alarm izleme ekranı.

 

Emniyet sistemi tarafından takip edilen sinyallerin alarm durumuna düşmesi halinde alarmın oluşma zamanını kayıt eder. Renk değiştiren satır yapısı sayesinde alarmın operatör tarafından görülmesi, reset edilmesi gibi tüm aşamalar zaman bazlı olarak takip edilmektedir. Özellikle gözetimsiz kazan dairelerinde TRIP nedeninin ve zamanının tespit edilmesi ve TRIP yaratmayan alarmların takibi açısından çok önemlidir.

Kontrol Panosu.

 

Kontrol panosu sistemde yer  alan tüm cihazların yerleştirildiği 2.0 mm DKP sactan mamul toz boyalı IP54 koruma sınıflı 600 mm W x 1600 mm H x 400 mm D ölçülerindedir.

 

Kazan dairelerindeki şartlara uygun yapıda olarak imal edilmiş komple montajlı duvar tipi panodur. Talebe göre kablo girişleri üstten veya alttan yapılabilmektedir.